loading

Wyszukiwarka: Przewodników, Instruktorów, Pilotów wycieczek

(np: Warszawa, Karkonosze, Tatry)

Ostatnio zarejestrowali się:

Krzysztof JaxaKwiatkowski
Małgorzata Kozłowska-Lelito
Andrzej Całko
Jarosław Kryński
Plitwickie Jeziora - cud natury .
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji.Jest to ciąg niewielkich jezior o niesamowitym turkusowym kolorze przegradzają wapienne bariery, tworząc liczne wodospady , a wokół panoszy się dziewicza przyroda; żyją tu nawet niedźwiedzie.Krasowy teren sprzyja powstawaniu jaskiń - odkryto ich tu ok. 20. Najważniejsze to: Modra pećina, Kaluđerova pećina, Šupljara, Golubinjača, Koranska. Nie są udostępnione do zwiedzania.

Narodowy Park - Plitwickie Jeziora położony jest blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną w środkowej części kraju, około 140 km od Zagrzebia we wschodniej części gór Mala Kapela i pasma Plješevica, .Stanowi to część Gór Dynarskich. Od północy (od Karlovaca) można dojechać drogą krajową nr 1 (E71) w kierunku Zadaru i Splitu, od południa lepiej jest jechać autostradą A1 i zjechać w Gornja Ploča na drogę nr 1. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc - pełne magii i uroku - stanowiące główny szlak atrakcji turystycznych w całej Chorwacji , a jednocześnie - najstarszy park narodowy .
Pierwsze próby utworzenia parku narodowego podejmowano w latach 20. XX w., ale ostatecznie powstał w 1949 r. 30 lat później teren wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ciąg 16 jezior znajdujących się na różnych wysokościach (od 503 do 636 m.n.p.m.), przedzielonych jest wodospadami. Tworzą je dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior, zasilanych przez wody powierzchniowe potoków Crna, Bijela rijeka i wielu innych. System rozpoczyna rzeka Plitwica. Woda przelewa się z jeziora do jeziora poprzez trawertynowe groble, które powstały dzięki odkładaniu się węglanu wapnia. Zajmuje powierzchnię 295 km kwadratowych i obejmuje część doliny rzeki Korany .
Jeziorem, które jest najwyżej położone – bo na wysokości 637m jest Proscansko (w najgłębszym miejscu ma 37 metrów wpływa to na intensywnie ciemnozielony kolor wody ) , natomiast jezioro Novakovic Brod leży najniżej, tj. na 503m.
Największym, o powierzchni 82 ha jest jezioro Kozjak. Jest ono także najgłębszym (46m głębokości) akwenem spośród Plitwickich Jezior. Charakterystyczne dla tych zbiorników są turkusowo-błękitno-zielone wody, które tryskają z obfitych źródeł krasowych wypełniając głębokie niecki o wysokich i często bardzo stromych ścianach.
Wokół rośnie jeden z największych w Europie - dziewiczy bór. Istnieje legenda, według której jeziora powstały po długiej suszy. Wyschła nawet rzeka Czarna, która dziś zasila to cudo natury. Nie pomagały żadne modlitwy oraz błagania zrozpaczonych wieśniaków; nagle w dolinie pojawiła się tajemnicza postać , którą była Czarna Królowa ze swoim orszakiem. Wysłuchała próśb nieszczęśników ; nagle niebo w huku grzmotów rozdarły błyskawice. Kiedy po kilku dniach intensywnych opadów zniknęła mgła rozpościerająca się nad ziemią i wyszło słońce ludziom ukazały się jeziora, z których woda przelewała się pięknymi wodospadami. To właśnie były i są do dziś Plitwickie Jeziora. Większość jezior swoje nazwy zawdzięcza legendom i historiom związanym z życiem wokół tych jezior w dawnych czasach.
Jedno z jezior, to Ciganovac Jezero. Jego nazwa pochodzi od legendy o Cyganie, który łowiąc w jeziorze ryby utopił się w nim. Jezioro to zasilane jest wodą, z Proščanskog Jezera oraz wodami z podziemnego potoku.
Następnymi jeziorami są: Okrugljak Jezero – tu nazwa pochodzi od kształtu jeziora, do którego woda najpierw siedmiometrowym a potem dwudziestometrowym wodospadem przedostaje się z Ciganovca. Batinovac Jezero lub Bakinovac to nazwa związana z wieśniakiem o nazwisku Batinić lub od babci (starej kobiety) "baki", która się w nim utopiła. Jezioro to otoczone jest wspaniałymi, dumnie wybijającymi się w górę drzewami bukowymi. Jezioro Galovac wzięło nazwę od Kapitana Gala, pogromcy Turków lub od zbója Galovića. Mamy okazję podziwiać tu dwudziestoośmiometrowy wodospad. Inna legenda opowiada o skarbie rodziny Govanov, który w jeziorze zatonął i od nazwiska tej rodziny wzięła się nazwa akwenu.
Interesujące jest to, że woda z jeziora wypływa z niego podziemnym odpływem nie wiadomo – z jakiego, ani w jakim kierunku; nikt nie potrafi powiedzieć , dlaczego – i jak to się dzieje…. Pod Labudowačkim slapem, czyli - wodospadem , istnieje sieć podwodnych jaskiń. O Milino Jezero legenda mówi, iż utopił się w nim Mili Mirić mieszkający w Mirić Štropine. Nazwa Gradinsko Jezero lub Jezerce, pochodzi od zamku znajdującego się dawniej na wzniesieniu pomiędzy tym właśnie jeziorem a jeziorem Kozjak. Posiada ono ciekawą kolorystykę - od jasno zielonej do prawie białej na płyciznach (to ze względu na biały muł stanowiący podłoże) aż po ciemno zieloną w głębszych miejscach. Jezioro Burgeti lub Bukowi nazwę zawdzięcza wzburzonemu nurtowi, tworzącemu liczne wiry.
O największym i najgłębszym jeziorze , którego nazwa brzmi „ Kozjak „ (po polsku Kozie Jezioro ) legenda opowiada tymi słowami: pewnej zimy 30 kóz uciekało przed stadem wilków. Jedynym ratunkiem była wyspa znajdująca się na jeziorze. Kozy biegły po częściowo zamarzniętym jeziorze .
Lód był bardzo kruchy. Nie wytrzymał ich ciężaru i wszystkie utopiły się w nim. Nad tym jeziorem ma swój koniec około 50 – kilometrowa trasa wiodąca przez cały park. Jedną z atrakcji jeziora jest wyspa długości ok. 275 m i szerokości 60 m. W 1888 r. odwiedziła ją Księżniczka Stefania i od tego momentu wyspę nazwano Wyspa Stefanii.
Będąc z grupami na terenie Plitwickiego Parku , spacer zaczynam od wejścia nr 1 , przy którym są kasy , kantor, bar, toalety, a parking autokarowy znajduje się nieopodal, po drugiej stronie drogi. By dostać się do niego ( lub do Parku ) należy przejść kładką nad jezdnią. Zaraz po wejściu na teren Plitwic w oczy rzuca się cud natury - niesamowity widok, zapierający w piersi dech; u stóp mamy kanion rzeki Korany, przebijający się przez strome zalesione stoki, a przed sobą 76-metrowy wodospad unoszący się na poduszce z mgły. Wodny pył nasyca powietrze, tworząc baśniową dekorację.
Schodząc w dół kieruję się cały czas na literkę B ( to jest bardzo pomocne w informowaniu ludzi, gdyby się gdzieś po drodze zgubili ) ; droga prowadzi wytypowanymi szlakami , a idzie się specjalnymi kładkami usytuowanymi wokół jezior. W ten sposób dochodzimy do jeziora Kozjak; chwilkę odpoczniemy na polanie wśród cudownej przyrody i dalszą wędrówkę pokonamy stateczkiem, którym dopłyniemy do przystani . Stamtąd jedziemy specjalną kolejką do przystanku St1 i dalej piechotą do wejścia nr 1, przypatrując się po drodze pięknym widokom jezior. Na terenie parku rośnie około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów.

Plitwickie Jeziora - cud natury .


Są tu rośliny zarówno śródziemnomorskie, jak i właściwe terenom borealnym. Przede wszystkim w lasach otaczających jeziora spotkać można buka zwyczajnego, jodłę pospolitą, klona, świerka, sosnę….Łąki porastają kolorowe kwiaty ponad‭ ‬50‭ ‬gatunków storczyków europejskich,‭ ‬w tym obuwik pospolity.‭ ‬ Spacerując szlakiem spotkać można salamandrę plamistą, traszkę, żabę, gady – m.in. jaszczurki, żmije, zaskrońce oraz żółwie błotne.
Występuje około 140 gatunków ptaków, m.in. dzięcioły, kaczki, sóweczki, a nawet przylatuje orzeł przedni i sokół wędrowny. Żyją także kuny, wilki, lisy, borsuki i niedźwiedzie brunatne, rysie, sarny, dziki i jelenie. W jaskiniach Parku żyje 15 gatunków nietoperzy.

 

Plitwickie Jeziora - cud natury .

 

Na Plitwickich Jeziorach rozpoczęła się wojna serbsko-chorwacka. Jej podłożem był konflikt o Krajinę. W Wielkanoc 31 marca 1991 roku na terenie parku doszło do starcia policjantów serbskich i chorwackich w wyniku którego zginęły dwie osoby (Serb i Chorwat). W wyniku wojny zniszczona została prawie cała infrastruktura parku, przyroda szczęśliwie ocalała. Ciekawostką jest to, że film "Winnetou" został nakręcony na Jeziorach Plitwickich. Również akcja "Skarbu w srebrnym jeziorze" rozgrywa się na tych cudownych terenach.

 

Komentarze 

 
#1 Łukasz Chmielewski 2013-06-24 09:47
Jedno z piękniejszych miejsc, które do tej pory widziałem:)
Cytować
 
 
#2 Janusz Trynkowski 2016-07-22 13:04
Zgadzam się. Bajeczne miejsce
Cytować
 
 
#3 Grzegorz krysciakk 2016-08-16 10:26
Niesamowity widok
Cytować